8 Temmuz 2019 Pazartesi

TAPESTRY CROCHET COIN PURSE PATTERN WITH LION BRAND YARN - YARN & PROJECT #2Herkese merhaba,

Sıcaktan kavrulduğumuz günleri geride bıraktık, nemin azalmasıyla mevsim normallerine dönebildik çok şükür, bu sayede ben de bilgisayar başına oturabildim. Blogumda başlattığım Yarn & Project serisinin ikinci tarifi bir cüzdan. Tip ve tarif olarak Topik Tropik cüzdanımın biraz daha geliştirilmiş hali.Serinin konuk ip markası Lion Brand 24 / 7 Cotton Yarn  . İçeriği %100 pamuk, örgü oyuncaklar için kullandığımız pamuk iplerden biraz farklı, makrame iplerine daha benzer bir dokuya sahip. O yüzden ev içi aksesuarlara ya da çantaya çok uygun. 3. mm tığ ile tok bir dokuya sahip olabiliyor, biraz daha büyük numara tığ ile file çanta örmek harika bir fikir olabilir.

Eğer pamuk ip kullandıysanız, iplerin ayrılma sorunsalını sık sık yaşamışsınızdır. Bu ipte öyle bir problem yaşamadım. Artı puanı haketti bu noktada.

İpler ayrılmadıysa o zaman zorlaştıracak bir şey bulmalıyım derken tapestry crochet dedikleri stili denemek istedim. Molla Mills bu işin üstadı. Instagram hesabında  @molla.mills  yaptıklarına göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Peki nedir bu Tapestry, en eski dokuma sanatlarından biri. Duvar halısı, perde, koltuk örtüsü, halı olarak kullanabilinen genelde üzeri resimli elde dokunan tekstil ya da kumaştır. İşte tapestry crochet de bunun tığ işine yansımış halidir. Bunun için bir motife ihtiyacımız var, kanaviçe çizimleri gibi kareli kağıt üzerine yapılmış olmalı ki rahat takip edilip, işlenebilsin.Malum bizim halılarımız ve üzerindeki motiflerimiz çok kıymetli. Eski anadolu motiflerimizi günümüze nasıl uyarlayabilirim sorusu bu yüzden aklımın bir köşesinde duruyordu hep. Örgüde kendimi geliştirebilsem, bu motiflerle çorap ya da kazak örme hayallerim vardı ama örgüde henüz çok ilerleyemediğimden denemek tığ işine kısmet oldu.
Betsy Harrell Anatolian Knitting Design adlı kitabında bizim türk çoraplarımızı incelemiş, motiflerimiz hakkında detaylı, muazzam bir çalışma hazırlamış.

Kitaptan cüzdanım için seçtiğim motifin adı, eşek gözü, özel bir anlamı yok, başlangıç olarak motifi takip etmenin kolay olabileceğini düşünüp bunu seçtim.

İşin kafa yorulması gereken kısmı, o motifi belli bir sayıya göre yerleştirmek. Metal cüzdan aparatı ilmek sayısını biraz sınırlamış olsa da ilk deneme olarak fena değildi ama motifi oluşturduktan sonra devamlılığı konusunda biraz daha çalışmam gerek.
Darısı bir sonraki projenin başına.

Cüzdan tarifi çok kolay, spiral şeklinde ilerleyen bir örgü. Tek zorlayan nokta; iki rengi de devam ettirdiğimiz için iplikler karışabiliyor. Onun da çözümü var, ipi minik yumak halinde kullanmak.Haydi o zaman tarife geçelim ;

MOTİFLİ CÜZDAN TARİFİ

MALZEMELER 

Lion Brand 24/7 Cotton Yarn #153 

Lion Brand 24/7 Cotton Yarn #100 

Lion Brand 24/7 Cotton Yarn #113

Makas

3.00 mm tığ

8.5 cm çapında metal cüzdan aparatı

Dikmek için iğne iplik

Önemli Notlar 

Tarifimizde sık iğne terimini kullanıyoruz, yalnız bu sefer ilmeğin alışık olduğumuz yerine batmıyoruz. Aşağıdaki fotoğraftaki yere batmalıyız ki motifimizi oluşturabilelim.

Annie's Craft Store 


Cüzdanın tamamı 54 ilmekten oluşuyor, kareli kağıda hazırladığım motifte ise 27 kare var. Bu demek oluyor ki 27 ilmekten oluşan modeli 2 kez tekrarlacağız. 

Son olarak, cüzdan sıraları hiç birleştirmeden spiral şeklinde örülecek.

Arttırma : aynı sık iğnenin içine iki tane sık iğne örmek 
Eksiltme : iki tane sık iğneyi birlikte örmek

TARİF; 

Siyah ip ile sihirli halka yapıyoruz 

1. sıra : sihirili halka içine 6 tane sık iğne yapıyoruz (6)

2. sıra : her sık iğnede arttırarak 12 tane sık iğne yapıyoruz. (12)


3. sıra : 1 sık iğne, 1 arttırma (18)


4. sıra : 2 sık iğne, 1 arttırma (24)


5. sıra : 3 sık iğne, 1 arttırma (30)


6. sıra : 4 sık iğne, 1 arttırma (36)


7. sıra : 5 sık iğne, 1 arttırma (42)


8. sıra : 6 sık iğne, 1 arttırma (48)

9. sıra : 7 sık iğne, 1 arttırma (54) 

10. sıra : Motifimizi işlemeye bu sırada başlıyoruz. Beyaz ipi işin içine dahil edeceğiz ve hangi ipi örüyorsak diğer ipi altta yürüteceğiz. Sadece sık iğne örüyoruz. Kareli kağıtta göstermiş olduğum motifi örmeye başlıyoruz, 27 ilmeği bitirdikten sonra tekrar motifin başına döneceğiz.Toplamda 54 ilmeğimiz olacak. 

11- 24. sıra - sadece sık iğne (54) . Motifi takip ediyoruz. 

Not : takip etmesi kolay olması açısından, motifin başladığı sırayı 1 sayısı ile adlandırdım, fotoğrafta görebilirsiniz. 

örüp kesiyoruz. donkey eye pattern 


Nasıl dikilir ? 


Metal aparatımızın delikleri aşağı bakacak şekilde ördüğümüz cüzdanın üzerine yerleştiriyoruz. 

Ördüğümüz cüzdanın her iki tarafında eşit boşluk bırakacağız  burada birkaç ataç yardımı ile işaret koyarsak iyi olur, sonra metal aparattaki her delik bir sık iğneye denk gelcek şekilde dikiyoruz. 

İşte bu kadar eşek gözü motifli cüzdanımız kullanıma hazır. Bereketle kullanılsın.
Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin. 
Hello folks, 

Such a beautiful day in Canada. The sun is shining and it is not so warm like yesterday. 

This is the second project for my Yarn & Project series. When I touched and felt the texture of the Lion Brand 24/7 Cotton Yarns, I wanted to try tapestry crochet . I always love to crochet with cotton yarns. If you use 3 mm crochet hook for this yarn, you can have a thick texture; which is perfect for bags or home decor. 

However, for a long time I would like to crochet with Anatolian Knitting patterns, there is a very good book from Betsy Harrel - Anatolian Knitting Design, you can find in the book common traditional Turkish patterns. 

Today I choose a beginner pattern, which is named as "donkey eyes" . There is no meaning about this pattern, but it is very commonly used. You can see the pattern on traditional Turkish socks. 


Let's crochet 

The Supplies you will need : 

3.00 mm crochet hook 

8.5 cm diameter metal purse frame 

matching thread

scissor 

needle 


Pattern Notes : 

 • You have to crochet split single crochet as can be seen in the upper figure. 
 • All rows are worked in rounds
 • Coin purse has a 54 stitch, my written pattern, which can be seen in the upper figure, has a 27 stitch. So it means you have to repeat the pattern twice.
Abbreviations : 


mr: magic ring 
sc: single crochet
ssc: split single crochet 
inc : increase ( 2 sc into the same stitch ) 
dec : decrease ( sc the next 2 stitch together )

Make a magic ring with black yarn.

Round 1 : 6 sc in mr (6)

Round 2 : 2 sc in every stitch (12)

Round 3 : 1 sc, inc repeat 5 times (18)

Round 4 : 2 sc, inc repeat 5 times (24)

Round 5 : 3 sc, inc repeat 5 times (30)

Round 6 : 4 sc, inc repeat 5 times (36)


Round 7 : 5 sc, inc repeat 5 times (42)

Round 8 : 6 sc, inc repeat 5 times (48) 

Round 9 : 7 sc, inc repeat 5 times (54)

From now on, we crochet "donkey eye" pattern, which can be seen in the upper figure, carrying the white yarn . And please don't forget crocheting split single crochet. You have to repeat the pattern twice. 

Round 10 : Pick up the white yarn and work 2 ssc in black, carrying the white yarn at the back of the work, change to white yarn at the third stitch, sc with white yarn and change to black yarn again  (repeat it till the end of the pattern) 

Round 11- 24 : follow the pattern. (54)

Cut the yarn,  weave in ends. 
How to sew : 

to sew the metal purse frame, we place it on the crochet purse frame such that the holes on the metal frame face downwards

Leaving identical length gaps on each side ( you can mark these points ) we sew it using a thread with the same color. 


The coin purse is ready. 
If you crochet using my patterns, you can tag me on instagram @ezgissimo. So I can see your beautiful creations.

If you prefer as a pdf pattern. You can find the wonderful pdf pattern here at Yarn Canada. 

Have a fantastic day. 
8 yorum

 1. Yaaaa yine çok şekerli bişeyler üretmişsin, uğur böcüğü gibi olmuş o tek kırmızı da ;)) < ellerine sağlık. İp yürütmeli işler zor oluyor ama çok bi güzel oluyor <

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ece'cim :) Dedim bir kırmızı böceği olsun :)
   Kocaman sevgilerimle

   Sil
 2. Ezgicimmmm muhteşem olmuş,bayıldım, şablonun, denemelerin, özenli ve titiz yaklaşımın beni hep hayran bırakmıştır sana. Bu işinde öyle. Çok tatlı kullanmaya kıyılmayacak bir cüzdan olmuş. Bu tığ batım şekli çok güzel, şiş ile düz örgü modelinin tığ ile yapılmışı. Daha ne ne güzel işler gelecek biliyorum ellerine sağlık, seni çok öpüyorummm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya'cım benim çok teşekkür ederim. Ben de sana hayranım <3 karşılıklı hisler.
   Evet öylecene duruyor köşede cüzdan bakıyorum şimdilik :)
   İnşallah daha başka şeyler de çıkar bakalım <3
   Kocaman sevgilerimle

   Sil
 3. Araştırma var, bolca emek var. Şahane bir iş olmuş! Ellerine sağlık Ezgi. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim
   Sevgilerimle

   Sil
 4. İnsta şeysinde görmüştüm bu cüzdanı çok hoş görünmüştü gözüme. "Asla dememeli asla" içerikli bir yazıyı yeni yayınlamış olmama rağmen yine de diyorum ki asla yapamam herhalde :))) Emeğine yüreğine sağlık, sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bence dememelisin, karmaşık gözüküyor ama gerçekten kolay :)
   Yakınlarda olsan hemen yapardık birlikte :)
   Sevgilerimle

   Sil

© Ezgi. Made with love by The Dutch Lady Designs.