24 Mayıs 2017 Çarşamba

KANAVİÇE SEVDASI / CROSS STİTCH


Merhaba !! 

Baktım da hep tığ işi motifleri koydum şimdiye kadar. Aslında benim ilk el işi projelerine başlamam bundan uzun zaman öncesine dayanıyor. İzmir’de konservatuvarda okurken, okul stresinden biraz uzaklaşmak istemiştim. Annemle İzmir - Kemeraltı’nda el işi malzemelerinin her çeşidini bulacağımız bir yere gittik ve ben çarpı işine yani kanaviçeye karar verdim.. Hemen içinden model seçebileceğim bir dergi aldık, etamin, ip, etamin iğnesi derken alışveriş tamamdı. 
Annem öğretti bana, bir çok şeyi öğrettiği gibi. Başladım yapmaya, çok zevk aldım, gerçekten rahatlatmıştı beni. Nedense sonradan unuttum kanaviçe yapabildiğimi aradan neredeyse 8-9 yıl geçti.Yakın zamanda internette öyle motifler gördüm ki, bunu kesin yapmalıyım dedim. 

Modeller daha modern artık, çiçek, böcek değil sadece. Hoş eski modelleri seviyorum, Vintage bir etki bırakıyor. Hele ki bir tasarımcı var ki sormayın Véronique Enginger ‘in tüm kitaplarına ve projelerine hayranım. Biraz kanaviçeye ilgi duyanlar bilirler belki bu ismi. 

Pinterest inanılmaz bir kaynak, hem ilham veriyor hem delirtiyor. O kadar güzel şeyler var ki, insanın hepsini yapası geliyor.Ama ne zaman ne de malzemeleri almaya para yeter. İlham alma ile çıldırmak arasındaki sınırı iyi korumak lazım Pinterest’te gezinirken.

Neyse diyeceğim o ki ben bu tasarımcı kısa bir süre önce tanıştım. Sadece bu 3 modeli yapabildim. Daha çok modelini yapmak istiyorum. Fakat tığ işine göre daha yavaş ilerlediği için ortaya birşeyler çıkarmam daha uzun sürüyor. 


Resim yapma yeteneğim yok, en iyi halim çöpten adam çizebilmek. Ama bunları yaparken kendimi ressam gibi hissettim :) 18 yorum

 1. hi Ezgi
  You have such a wonderful talent i like it
  my mom used to do stitching she like it too
  might be worth a mention on your page.
  Either way,keep up the awesome work

  cheers
  Naveen
  Bored wiki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much!! Your comment made me very happy :)

   Sil
 2. Vintage şeyleri çok seviyorum, pşnterest yorumuna da katılıyorum hem çok güzel bir kaynak hem de o kadar güzel şeyler var ki hepsini aynı anda yapmak istiyorsun 😄 Ben de keçeye sardım bu aralar. Kanaviçeye de uygun ortam ve şartlarda sarmayı düşünüyorum 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmayı unuttum, hepsi çok güzel görünüyor. Eline sağlık ☺️

   Sil
  2. Keçe ile ilgili de çok güzel şeyler gördüm ama başlamadım :) Yoksa başa çıkamam
   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Beautiful!!

  Have a lovely day!
  Susanna

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much.
   Have a wonderful day :)

   Sil
 4. çok şirin olmuuuuş :) ayrıca ben de izmirliyim, istanbulda yaşasam da, göztepeliyim yanee :)

  YanıtlaSil
 5. Ayy ama cook tatli olmus ki bunlar.Aynida ressam gibi hisset bence cnkü cok sirin gözküyorlar.Ellerine saglk canm 💕😚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler tatlı yorumun için :)

   Sil
 6. Çarpı işini bende çok severim,nostaljik motfiler kitabı falan aldım hatta,kitaptaki modellere bakmak bile insanı bi rahatlatıyor.:) Pinterestte gezerken içimiz gidiyor hep,bu işin maddi kısmı da ucuz değil maalesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biliyorum o kitabı, motifler çok tatlı. Evet ne yazık ki çok ucuz değil.. Ne yapalım bir anda coşup da şunu da yapayım bunu da yapayım demeyeceğiz :)

   Sil
 7. Minicik modeller almıştım ben de sıkılmadan yapayım diye ama göremeyeceğimi hesaba katmamışım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) doğru zor oluyor görmesi. Eğer model küçük ise ben fotoğrafını çekiyorum bilgisayarda büyüterek bakıyorum. Ben de bir heves keten kumaş aldım daha iyi gözükür diye ama nerde görmesi çok zormuş.. Seninki de aynı hesap olmuş :)

   Sil
 8. Kanaviçeyi çok seviyorum . Bir boşlukta ben de yapmak istiyorum . Yada tembellik mi yapıyorum bilmiyorum ama :)
  Senden öğrenecek baya şeylerim var gib gözüküyor
  sevgiler

  YanıtlaSil
 9. İstedikten sonra yaparsınız, gözler için biraz sıkıntı ama zevk alınca onlar da alışıyor :)

  YanıtlaSil
 10. Çok çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil

© Ezgi. Made with love by The Dutch Lady Designs.